MÓJ ULUBIONY SPOSÓB NA ZASKÓRNIKI - KWAS SALICYLOWY


Zaskórniki to zmora moich lat nastoletnich. Nawet większy niż trądzik, ponieważ z samymi wypryskami jakoś sobie radziłam, a na wągry nic nie działało.

Oczywiście wtedy, 10-15 lat temu, nie aż tak dużej świadomości pielęgnacyjnej ani wartościowych treści w internecie, więc próbowałam nawet najdziwniejszych sposobów jak smarownie nosa pastą do zębów (pliss nie róbcie tego) albo DIY "plastry" wyrywające wągry z żelatyny. Później w internecie popularność zdobyły czarne plastry na zaskórniki i maski peel off na wągry. Wtedy jeszcze ich nie było w Polsce, ale zdesperowana zamówiłam bodajże z ebay. Oczywiście nic nie dały, jedynie podrażniły cerę i wyciągnęły z niej włókna łojowe. A wągry wyciskałam ręcznie (bardzo ała).

Kilka lat temu, gdy bardziej profesjonalnie zainteresowałam się pielęgnacją, odkryłam cudo, które pomogło mi uporaniu się z zaskórnikami - kwas salicylowy!


Czym są zaskórniki?

Są to niezapalne zmiany na skórze (wypełnione łojem grudki), które powstają w skutek "zapchania" ujść mieszków włosowych (porów). Dochodzi do niego przez nadprodukcje sebum, zaburzenia hormonalne, zbyt rzadkie złuszczanie, stosowanie źle dopasowanych kosmetyków. 

Zaskórniki dzielą się na dwa rodzaje:

  • zamknięte - białe podskórne grudki, często niewidoczne gołym okiem lub wyglądające jak tzw. kaszka
  • otwarte - "czarne kropki", które często występują na nosie. Ten kolor wynika z utlenienia łoju.

Czym są wągry?

Wągry to zaskórniki otwarte, możemy używać tych pojęć jako synonimów,


Jak działa kwas salicylowy?

Należy do beta-hydroksykwasów. Jest dla mnie najlepszym składnikiem na zaskórniki, ponieważ rozpuszcza się w tłuszczach (oraz alkoholu), dzięki czemu przenika przez warstwę łojową naskórka, pory, mieszki włosowe. To jedyny kwas kosmetyczny, który jest w stanie, najprościej mówiąc, rozpuścić nasze zaskórniki.

Właściwości kwasu salicylowego:

  • działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo;
  • normalizuje wydzielanie sebum, zmniejsza łojotok;
  • rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe;
  • złuszcza naskórek
  • oprócz pielęgnacji twarzy, ma zastosowanie w działaniu na skórę głowy w przypadku łupieżu lub przetłuszczania.

Jakie stężenie kwasu salicylowego wybrać?

To zależy. Do użytku domowego maksymalne zalecane stężenie to 2%. I nie polecam szukać kosmetyków z wyższym na własną rękę.

Wielu producentów kosmetyków nie podaje stężenia kwasu salicylowego, szczególnie w kosmetykach do użytku codziennego. Takie trzeba sprawdzić na własnej skórze, lecz zwykle jego ilość nie jest problematyczna, razem z innymi składnikami formulacji może pomóc w podtrzymaniu efektów.

Ja stosuję kwas salicylowy do "czyszczenia" porów, szczególnie na nosie i brodzie co około tydzień lub dwa, gdy widzę potrzebę. Do tych zabiegów wybieram preparaty o stężeniu 2%, które jest bardzo skuteczne.


Jak oczyścić pory serum z 2% kwasem salicylowym?

Sposobów jest kilka. Trzeba je przetestować by wybrać najlepszy i najwygodniejszy dla siebie.

1. Po prostu serum

Zaaplikuj serum na oczyszczoną skórę. Możesz na całą twarz, lecz jeśli nie masz na całości trądziku lub zaskórników, polecam zrobić to punktowo (ja zwykle nakładam go tylko na nos i brodę). Odczekaj 5-10 minut by skóra wchłonęła serum, nałóż krem i tyle!

2. Chwilówka z serum

Ta metoda może się u Ciebie sprawdzić, jeśli mimo wągrów, masz wrażliwą cerę (albo podrażnioną skórę na nosie jak ja podczas kataru). Po umyciu twarzy zaaplikuj serum na miejsca, które chcesz oczyścić, zostaw je tam na 15-20 minut lub mniej jeśli skóra zaczyna cię piec, czujesz dyskomfort, i zmyj wodą. Następnie wykonaj swoje standardowe kroki w pielęgnacji.

3. Ostra jazda

Ta metoda to również użycie serum z kwasem salicylowym w formie maseczki, ale jest bardzo mocna dla skóry (lecz szalenie skuteczna).

Na oczyszczoną skórę (tu naprawdę polecam punktowo w miejsca, gdzie są zaskórniki) nałóż serum. A na to glinkę rozrobioną z wodą. Może być Twoja ulubiona, choć dla początkujących polecam białą. Do tej "maski glinkowej" można dodać odrobinę oleju by wolniej zastygała. Traktujemy to jak standardową maseczkę, trzymamy ok 10 minut i zmywamy.

Jakiej glinki użyć?

Zwykłej, w proszku. Najbardziej polecam glinkę białą lub glinkę różową

Nie używajcie "glinkowych" maseczek, które są gotowymi kosmetykami, szczególnie jeśli mają jakieś składniki aktywne, np. kwasy. Nie chcemy by coś weszło w niepożądaną reakcje z serum z kwasem salicylowym i dodatkowo podrażniło skórę. Zwracam na to uwagę, ponieważ gdy kiedyś pisałam o tej metodzie na stories, kilka osób zapytało, czy maska glinkowa z kwasem azelainowym Miya będzie okej. Nie będzie. 


Jakie serum z 2% kwasem salicylowym wybrać?

Na rynku jest kilka wegańskich i cruelty free opcji!

Obecnie stosuję Revolution Skincare 2% Salicylic Acid BHA Anti Blemish Serum, jest skuteczne lecz nie lubię jego specyficznej konsystencji i zapachu. Z opcji wegańskich i cruelty free podobne kosmetyki mają Bandi (Skoncentrowana ampułka antytrądzikowa) oraz The Inkey List (Beta Hydroxy Acid Exfoliant).


Revolution Skincare 2% Salicylic Acid BHA Anti Blemish Serum

Bandi Skoncentrowana ampułka antytrądzikowa

Dr Skin Clinic Booster trądzik

The Inkey List Beta Hydroxy Acid Exfoliant


Mam nadzieję, że ten wpis o moim ulubionym sposobie na wągry i zaskórniki Wam się przyda!


Szukasz kosmetyków cruelty free?

Zapraszam Cię do mojej drogerii internetowej!

Link do sklepu 👉 https://nesea.pl/ 🐰

Copyright © Happy Rabbit , Blogger