JAK OLEJOWAĆ WŁOSY? METODY, ZMYWANIE I RADY



Jak z hejterki olejowania włosów stałam się ogromną fanką tej metody?
Nauczyłam się to robić!

Pierwszy raz z olejowaniem włosów miałam styczność 10, może 11 lat temu, gdy zaczął się boom na olej kokosowy, który miał być składnikiem idealnym na wszystko i do wszystkiego. Wtedy był nowinką, nie było go raczej w zwykłych sklepach, pamiętam, że to jedna z pierwszych rzeczy jakie zamówiłam przez internet. Przyszedł w szklanej butelce, przez co jego stosowanie było szalenie niewygodne, ale internet kazał to się nim cała wysmarowałam od stóp do głów. Efekty? Ciało jako tako, na twarzy pryszcze a na włosach siano.

Niedługo później zainteresowałam się włosomaniactwem, zaczęłam czytać te blogi, ale po doświadczeniach z kokosowym, unikałam olejowania i odradzałam je wszystkim ludziom, z którymi rozmawiałam o włosach.
W końcu dałam się namówić po tym, gdy totalnie przeproteinowałam (dobra, wtedy jeszcze nie znałam tego pojęcia) swoje włosy bodajże maską Kallos Keratin (nie jest CF) w bodajże 2014 roku i od tego czasu kocham tę metodę!




Szukasz kosmetyków cruelty free?

Zapraszam Cię do mojej drogerii internetowej! Do niedzieli promocja z poniższego banneru :)

Link do sklepu 👉 https://nesea.pl/ 🐰





WYBÓR OLEJU

Najczęściej oleje się dopasowuje do porowatości włosów. Mogą to być albo czyste oleje, albo gotowe mieszanki. Jeśli zaczynacie, myślę, że gotowe kosmetyki będące mixami olejów mogą być bezpieczniejszą opcją, bo nawet jeśli Wasze włosy nie polubią któregoś z nich, inne mogą zniwelować skutki uboczne.

Spisy olejów do różnych porowatości znajdziecie w wielu miejscach w internecie, ja polecam TEN. W skrócie do włosów:

  • NISKOPOROWATYCH pasują nasycone kwasy tłuszczowe, czyli olej kokosowy, masła shea, mango i kakaowe;
  • ŚREDNIOPOROWATYCH najczęściej poleca się jednonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli oleje takie jak awokado, jojoba, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, arganowy lub z pestek moreli;
  • WYSOKOPOROWATYCH zalecane są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają oleje z pestek winogron, z kiełków pszenicy, chia, z wiesiołka, z ogórecznika, z pestek arbuza i czarnuszki.

MOJE ULUBIONE METODY OLEJOWANIA WŁOSÓW

1. NA SUCHO - jest to najprostsza metoda, przed myciem rozprowadzam niewielką ilość wybranego oleju w dłoniach i nakładam na pasma włosów. Czas trzymania oleju zależy od Was i preferencji Waszych włosów. U niektórych idealne efekty są po całej nocy, u innych po 20 minutach.

2. NA PODKŁAD NAWILŻAJĄCY - również przed myciem włosów najpierw nakładam kosmetyk nawilżający z humektantami - żel aloesowy, żel hialuronowy, mgiełkę nawilżającą, tonik do twarzy lub glutek lniany. Na to wybrany olej. Tu również czas zależy od osobistych preferencji, trzeba testować.

3. Z ODŻYWKĄ - tę metodę stosuję w dwóch wariantach przed myciem:

  • na suche lub wilgotne włosy aplikuję odżywkę do włosów. W zależności od potrzeb równowagi PEH moich włosów, zwykle wybieram albo proteinową, albo humektantową.
  • do niewielkiej porcji odżywki dodaję łyżeczkę oleju. Mieszam i nakładam na suche lub lekko wilgotne włosy.
4. W MISCE - polega na wlaniu do miski ciepłej wody (nie gorącej! takiej by była komfortowa) i oleju (1-2 łyżki) i zanurzeniu w niej na chwilę włosów. Ta metoda pozwala na równomierne pokrycie ich olejem. Następnie odsączam włosy z nadmiaru wody i trzymam olej na włosach pół godziny. Ja kilka razy olejowałam nią włosy, była spoko, ale jest bardziej czasochłonna niż inne, a nie daje dużo lepszych efektów u mnie.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

1. Nie ma uniwersalnego sposobu dla wszystkich, trzeba testować różne kombinacje.

2. Nie nakładaj dużo oleju! Łyżeczka, góra dwie w zależności od długości wystarczą. Im więcej oleju, tym trudniej go zmyć.

3. Najlepiej olejować włosy od ucha w dół by nie obciążyć nasady, w przypadku krótszych włosów - od połowy długości lub same końce.

4. Warto rozczesać włosy przed nałożeniem oleju, jego aplikacja będzie łatwiejsza (u części osób z mocno kręconymi włosami ten sposób może nie zadziałać).

5. Przeczesanie włosów po olejowaniu pomoże w równomiernym rozłożeniu produktu na wszystkich włosach.

JAK ZMYĆ OLEJ Z WŁOSÓW?

Można to zrobić na dwa sposoby:

1. Mycie mocniejszym szamponem, samą pianą, bez mocnego tarcia włosów (to może je uszkodzić). Dzięki takiemu zmywaniu włosy mogą być lepiej dociążone, lecz też stracić objętość.

2. Emulgowaniem odżywką - to bezpieczniejszy sposób. Jak to zrobić? Na kilka minut przed myciem głowy, nałóż na włosy jakąś odżywkę lub maskę (to fajny sposób by wykorzystać kosmetyk, który się nie sprawdził). Dzięki temu, że odżywki mają emulgatory, które połączą się z olejem jego zmycie będzie bardzo proste!


PROPOZYCJE FIRM CRUELTY FREE, KTÓRE MAJĄ W OFERCIE OLEJE DO WŁOSÓW:


Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że ten post Wam się przydał!



PS. Część linków w tym poście to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli kupisz coś po kliknięciu w podany odnośnik, dostanę z tego tytułu niewielką prowizję. Cena produktów nie ulegnie zmianie. To nie jest wpis sponsorowany.

Zobacz też:

Copyright © Happy Rabbit , Blogger