CZY CERTYFIKAT VEGAN SOCIETY JEST WIARYGODNY?

 
Wiele osób kupując kosmetyki kieruje się różnymi certyfikatami i oznaczeniami na opakowaniach. Część z nich to po prostu zaprojektowane przez grafików króliczki lub napisy "Vegan", które nic nie znaczą, inne są przyznawane przez różne organizacje. Każda fundacja, która wydaje certyfikaty ma inne wymagania wobec firm lub produktów. 
Część certyfikuje pojedyncze produkty, inne całe firmy. Część wymaga więcej, część mniej. I każdy tak naprawdę oznacza coś innego, spełnienie innych kryteriów, bo każda organizacja certyfikująca ma prawo do własnych zasad.
Wiecie, że nawet każdy z Was może sobie założyć fundacje sprzedającą certyfikaty "cruelty free", której jedynym kryterium jest to, że firmy samodzielnie przeprowadzają testów (a z 90% firm na świecie tego nie robi samodzielnie bo im to psuje marketing).


Vegan Society jest często spotykanym w Polsce oznaczeniem, z kilkuletnich rozmów z Wami wnioskuję, że duża część społeczeństwa źle interpretuje jego znacznie. Mam nadzieję, że ten wpis Wam je rozjaśni.


Szukasz CRUELTY FREE kosmetyków?

W ebookach Happy Rabbit znajdziesz wyprawkę na każdą okazję!

💚Wegańskie i cruelty free kosmetyki w Rossmannie
💚Wegańska i cruelty free pielęgnacja włosów
💚Cruelty free DOM

Link do sklepu 👉https://dreko.net.pl/HAPPY-RABBIT/pr/2749 🐰Kryteria certyfikatu Vegan Society:

  • certyfikat dotyczy wyłącznie pojedynczych produktów, nie całych firm;
  • produkt nie zawiera składników odzwierzęcych, Vegan Society sprawdza, czy na żadnym etapie produkcji surowce nie miały domieszek odzwierzęcych;
  • termin "składniki odzwierzęce" oznacza surowce pochodzące od całego królestwa zwierząt pozaludzkich, czyli kręgowców i bezkręgowców wielokomórkowych;
  • produkty, które zawierają lub mogą zawierać genetycznie modyfikowane organizmy muszą być oznaczone. Produkcja GMO nie może obejmować genów zwierzęcych ani substancji pochodzenia zwierzęcego;
  • narzędzia używane w procesie produkcji nie mogą mieć kontaktu z surowcami odzwierzęcymi;
  • każdy produkt zostaje zarejestrowany na rok i co 12 miesięcy organizacja sprawdza, czy jego skład się nie zmienił;
  • produkt i jego składniki nie mogą być testowane na zwierzętach z inicjatywy firmy lub w jej imieniu przez podmioty nad którymi firma sprawuje SKUTECZNĄ kontrolę.

Czy PRODUKTY z certyfikatem Vegan Society są cruelty free?

Oczywiście każdy może inaczej interpretować pojęcie "cruelty free", lecz w przypadku certyfikatu Vegan Society mam duże wątpliwości, czy kosmetyki i składniki rzeczywiście nie mogą być testowane na zwierzętach. Zwróćcie uwagę na ten ostatni punkt. Czym jest skuteczna kontrola? Skuteczną kontrolę firmy mogą mieć nad sobą i podmiotami związanymi (czyli markami córkami itp). Czy firmy mają skuteczną kontrolę nad chińskimi władzami? 
Przeczytałam mnóstwo artykułów na stronie Vegan Society, nie zauważyłam by gdziekolwiek zajęli w tej sprawie jasne stanowisko.

Czy FIRMY z certyfikatem Vegan Society są cruelty free?

Ten certyfikat dotyczy wyłącznie pojedynczych produktów, dla których został kupiony a nie polityki całych firm.
Nawet zakładając, że gwarantuje on, iż sam certyfikowany kosmetyk ani jego składnik nie był na żadnym etapie testowany na zwierzętach, to nie jest żadnym wyznacznikiem tego, że jego producent nie ma powiązań z testami.

Spróbuję to pokazać na dość jaskrawym przykładzie:
Firma X ma w ofercie 100 kosmetyków, jest z kraju, gdzie testy na zwierzętach są legalne np. z USA lub Japonii, i samodzielnie je przeprowadza lub je zleca innemu laboratorium.
Na fali mody na weganizm postanawia wypuścić "specjalną", wegańską linię 5 produktów, których bezpieczeństwo potwierdza metodami alternatywnymi. I na te 5 produktów wykupuje znaczek Vegan Society. 
Może? Może, jak najbardziej.
Czy czyni ją to firmą cruelty free? Wg moich kryteriów nie. 


Wszystkie informacje o kryteriach Vegan Society pochodzą z ich strony internetowej LINKMiłego dnia!
Ewa

Zobacz też:


Copyright © Happy Rabbit , Blogger