AKTUALIZACJA FIRM CRUELTY FREE / KWIECIEŃ 2017W poście TESTY NA ZWIERZĘTACH / KOSMETYKI WEGAŃSKIE / WERYFIKACJA FIRM pisałam o tym, że co kilka miesięcy zamierzam publikować taką mini "aktualizację" statusu firm, z którymi mailowałam lub o których dowiedziałam się czegoś nowego. Wydaje mi się, że zebranie tych informacji w jednym miejscu jest dobrym pomysłem, ponieważ łatwiej znaleźć taką informację :)
O wymaganiach, jakie stawiam firmom możecie przeczytać w zalinkowanym wyżej wpisie. 
Dodam jeszcze, że większość marek ignoruje moje maile co w moim odczuciu również sprawia, że są co najmniej niepewne. Firmy, które nie mają nic do ukrycia odpowiadają na pytania! Może kiedyś opublikuję listę tych marek, które nie odpisują. 

Czego wymagam od firm?

 1. Nietestowania gotowych kosmetyków na zwierzętach na żadnym etapie produkcji;
 2. Niezlecania testów na zwierzętach innym podmiotom;
 3. Nietestowania na zwierzętach składników produktów i niezlecania takich testów;
 4. Sprawdzania całościowej polityki dostawców surowców i posiadania oświadczeń potwierdzających, że nie przeprowadzają oni żadnych testów na zwierzętach i nie zlecają żadnych testów na zwierzętach;
 5. Nieobecności na rynku chińskim (z wyjątkiem Hongkongu);
 6. Braku powiązań z firmami, które nie spełniają powyższych kryteriów
FIRMY ZWERYFIKOWANE POZYTYWNIE (dostałam odpowiedź na wszystkie pytania i mam podstawy do tego, by uważać je za marki, które nie testują kosmetyków na zwierzętach):
 • Apis 
 • BE.LOVED 
 • Bionigree
 • Kej (dopisałam tę firmę do wpisu o półproduktach, ale nie było jej w pierwszej wersji więc daję znać tutaj, że są ok)
 • Manufaktura Natura (dopisałam tę firmę do wpisu o półproduktach, ale nie było jej w pierwszej wersji więc daję znać tutaj, że są ok) 
 • Miya Cosmetics
 • Pierre Rene (My Secret, MIYO)
 • SOAP SZOP
 • Trawiaste
 • Vegan Fox -  ich wyjaśnienia w sprawie dostawców są są spójne i jasne, mnie przekonały
 • Firmy umieszczone we wpisie NIETESTOWANE NA ZWIERZĘTACH OLEJE, MASŁA, GLINKI, HYDROLATY I INNE PÓŁPRODUKTY KOSMETYCZNE 

FIRMY, KTÓRE NIE SPEŁNIAJĄ MOICH WYMAGAŃ (są to firmy, które nie odpowiedziały na wszystkie pytania lub pojawiły się wiarygodne informacje o ich wejściu lub planach wejścia na rynek chiński, fizycznie są już w Chinach lub należą do koncernów, które testują na zwierzętach. W tej grupie umieściłam też firmy, które zmieniły nazwę, dołączyły do niepewnych koncernów lub pojawiły się inne informacje, które sprawiły, że status firmy jest wątpliwy):
 • Basel Olten Pharm (Evree, Mincer Pharma) - po pierwsze, status Evree i tak by się zmienił, ponieważ nastąpiła zmiana firmy produkującej te kosmetyki (z tego co wiem, poprzedni właściciel marki - Skinea Polska była firmą nietestującą na zwierzętach). Dodatkowo pojawiły się informacje dotyczące tego, że Basel Olten Pharm zamierza otworzyć filię i rozpocząć sprzedaż w Chinach do końca roku <źródło> Podobno rząd chiński do tego czasu ma zdjąć całkowitą konieczność testów na zwierzętach - takie pogłoski słyszymy od dawna i jak do tej pory to były jedynie plotki. Mam wrażenie, że takie trąbienie o tym, że chińczycy delikatnie złagodzili prawo lub planuje zakazać testów robi więcej szkody niż pożytku. Wiem, że małe kroki są ważne, ale to wprowadza dezinformacje. Dopóki CFDA nie zamknie wszystkich laboratoriów i nie będzie oficjalnego zakazu, firmy obecne na tym rynku nie będą CF.
 • Bell - byli i w tym roku również będą na targach w Szanghaju, nie udzielają jasnych odpowiedzi na pytania w sprawie szukania chińskiego dystrybutora i planów wejścia na ten rynek.
 • Eurobio Lab (Dr. KONOPKA's, ICEVEDA, Natura Estonica, Rezepte Der Oma Gertrude, Natura Siberica, Little Siberica, ORGANIC SHOP, Recepies Of Grandmother Agafia, ORGANIC PEOPLE) - jest to firma, której właścicielem jest Andrei Trubnikov, założyciel jeszcze bardziej niepewnej PIERWOJE RESHENIE. Do tej pory byłam pewna, że to co piszą osoby bardziej obeznane w temacie kosmetyków rosyjskich i estońskich o licencjach, podróbkach itp jest prawdą, ale wystarczyło, że razem z PINK MINK STUDIO pogrzebałyśmy w otchłaniach rosyjskiego i estońskiego internetu oraz zaprzyjaźnić się z translatorem, żeby dojść do tego, że są to tak naprawdę firmy połączone osobą właściciela. Zarejestrowane w dwóch krajach pod dwoma nazwami. Cytat z wypowiedzi Trubnikova: "We'll enter Poland also through Estonia because the attitude towards us is fairly negative in Poland as well, it's a legacy of history." Żadna z tych firm nie została do tej pory pozytywnie zweryfikowana przez niezależne źródło a były takie próby. 
 • Kosmetyki DLA - mimo dość długiej wymiany maili nie dostałam ostatecznego potwierdzenia, że ich dostawcy nie przeprowadzają żadnych testów na zwierzętach, nie są częścią korporacji testującej na zwierzętach lub nie zlecają takich testów.
 • NeoNail - w odpowiedzi na moje pytania zostałam odesłana do FAQ na stronie firmy, gdzie na temat testów jest jedno, ogólne zdanie "Podczas tworzenia naszych produktów nie ucierpiało żadne zwierzę. Ich los oraz środowisko naturalne, są dla nas bardzo ważne. ". Firma nie odpisała na kolejnego maila i nie doprecyzowała wymaganych przeze mnie informacji.  
 • Semilac - firma twierdzi, że nie udziela informacji, których wymagam w czasie weryfikacji. Otrzymałam jedynie standardową formułkę o zakazie testów na terenie UE. 
 • Qualcos Lab (Kobo, Hean, Mystic Warsaw, Moia, Moov, Sensique) - to jest nowa nazwa firmy Hean (klik). Niedawno napisałam do tej firmy i nie dostałam żadnej odpowiedzi, ale chciałam dać Wam znać, że teraz na niektórych kosmetykach producent podpisany jest nową nazwą.  
 • Elfa Pharm (Green Pharmacy, Vis Plantis, O'Herbal, Dr. Sante, Fresh Juice) - sprzedaje kosmetyki w Szanghajskiej Strefie Wolnego Handlu. Oznacza to, że nie muszą one przechodzić standardowej rejestracji, ale i tak chiński rząd może je przetestować na zwierzętach (post-market testing). Każda firms wchodząc na ten rynek automatycznie godzi się na testy, których wymaga prawo obowiązujące w Chinach.
  Dr Sante, Fresh Juice
 • MADARA COSMETICS - jest obecna na rynku chińskim (klik, klik)


Umieszczenie danej marki w kategorii "Firmy, które spełniają moje wymagania" oznacza, że firma oświadczyła, że spełnia wszystkie sześć ustalonych przeze mnie wymogów.

Marki z kategorii "firm, które nie spełniają moich wymagań" ODPISAŁY NA MOJE MAILE, ale albo ich odpowiedzi świadczą o niespełnianiu wszystkich przedstawionych wyżej wymagań, albo ich odpowiedzi były nieprecyzyjne i nie odnosiły się do zadanych pytań. Moje prośby o uściślenie odpowiedzi na pytania potwierdzały, że te firmy nie moich spełniają wymagań lub pozostały bez odpowiedzi. Firm, które całkowicie zignorowały maile w tym wpisie nie ma

Do jakich firm mam teraz pisać? 
Miłego dnia!
Copyright © Happy Rabbit , Blogger